Gebelikte Dopler Ulstrasonografi

Gebe takibinde Dopler Ultrasonografi rahime kan götüren damarlardaki, bebeğin kordon kanındaki ya da bebeğin ana damarlarındaki kan akımlarını ölçen bir ultrason yöntemidir. Renkli dopler ultrasonda bu kan damarları mavi-kırmızı renkte görünerek kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

 

Rahme kan taşıyan damarlarda (uterin arter) anormal akımlar olması gebelik hipertansiyonu habercisi olabilir. Yine bebeğin göbek kordonundan geçen kan akımının ya da bebeğin ana damarlarının kan akımlarının incelenmesi bebeğinizin sağlığı hakkında fikir verebilir.

 

Dopler ultrasonografi özellikle riskli gebelerin (gebelik hipertansiyonu, gelişme geriliği, bebeğin suyunun azalması (oligohidramnioz) gibi) takibinde kullanılır. Özellikle göbek kordonu doplerinde ve kafa içi orta beyin atardamarında anormal akımlar izlenmesi bebeğin stres altında olduğunu ve oksijeninin yetmediğini gösterdiği düşünülmektedir.

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle