Gebelikte Fetal Reduksiyon

Üçüz ya da dördüz ve daha fazla çoğul gebeliklerde bir veya daha fazla fetusu sonlandırarak kalanların yaşam şansının arttırılması işlemine (MFPR) Fetal Redüksiyon denir. Çoğul gebelikler en çok tüp bebek uygulaması sonucunda görülür.

İdeal olan çoğul gebeliği ikize indirmektir. İşlem zamanı 8–12. gebelik haftalarıdır.9. gebelik haftasına kadar kendiliğinden ölüm gelişmez ise işlemin yapılması uygundur.

Hangi bebek ya da bebeklerin sonlandırılacağına ultrason ile karar verilir. Eğer ultrasonda bebeklerde gelişme geriliği veya ense kalınlığında artış olanlar varsa tercih edilir. Eğer hepsi aynı ise o zaman en kolay sonlandırılacak olanlar tercih edilir.

İşlem amniosentez gibi yapılır. Karından iğne ile rahim içine girilir ve bebeğin kalbine potasyum verilerek durdurulur. İşlemin en önemli komplikasyonu gebeliklerin tümünün kaybına neden olabilmesidir. Bu ihtimal üçüzlerde %6, dördüzlerde civarındadır. Düşük riskini atlatan diğer bebeklerde sakatlık artışı bildirilmemiştir.

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle