Son yıllarda vajen estetiği terimi, vajen ve yakınındaki labium denen vajen dudaklarına yapılan cerrahi işlemlerin tümü için kullanılmaktadır. İnsan vücudundaki her organda olduğu gibi vajen ve çevresi yapılarda uzunluk, kısalık, eğrilik, gevşeklik, darlık gibi sorunlar cerrahi olarak düzeltilebilir. Burada önemli olan doktorun vajinanızı ve vajen dudaklarınızı nasıl görmek istediği ya da tavsiye ettiği değil sizin ne istediğinizdir. Bu yüzden vajen estetiğinde ne istediğinizi bilmeli ve bunu uygulayacak doktoru bulmalısınız.

 

Labioplasti

Kadın vajina girişinde dış dudaklar bazen asimetrik, bazen aşırı büyük olabilir. Tekrar ediyorum ki, asıl önemli bu durumu doktorun anormal bulması ya da değiştirmeyi önermesi değil sizin bunu anormal bulup bulmadığınız ya da değiştirmek isteyip istemediğinizdir. Size normal gelen ve hiçbir rahatsızlık vermeyen dış dudaklarınızı doktorunuz ortalamadan uzun buldu diye operasyon yaptırmamalısınız. Ancak dış dudakların mayo, bikini altından size rahatsızlık verecek şekilde görülmesi, cinsel ilişki sırasında acı vermesi gibi durumlar varsa (ki ağrılı cinsel ilişki yapan bütün durumlar araştırıldı ise ) ya da hasta olarak siz aşırı büyük-uzun buluyorsanız operasyon düşünebilirsiniz. Dış dudak operasyonu lokal anestezi yada heyecanlı iseniz genel anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 20-30 dakika arası sürer, sonrasında ağrı kesiciler ve antibiyotik verilir, ertesi gün duş alınabilir, dikişler kendi eriyen tipte olduğu için dikiş alma durumu yoktur tam iyileşme 3-4 hafta arası sürer ve yasaklar kaldırılır.

vajina-estetigi

Vajinoplasti

Kadın vajinası cinsel ilişki yada vajinal doğumlar nedeniyle esnekliğini kaybedebilir. Vajinal doğum sırasında yapılan epizyotomi dikişi açılmış olan ve kötü iyileşen hastalar,  yada normal iyileşmiş ancak dikiş anormal büyük olduğu için iz kalmış hastalar bu durumdan rahatsız olabilirler. Ancak hasta bu durumu önemsemiyor ise, sırf dikiş izini küçültmek için operasyon yapılmamalıdır. Bu gevşemiş dokular vajinal enfeksiyon sıklığında artış yapabilir, ilişki sırasında gevşeklik ve bolluk hissi yaratabilir. Gevşeklik ve bolluk hissi olan kadınlar eşlerini tatmin edemeyeceklerini düşünebilirler. Vajen girişindeki bu izler, vajendeki gevşeme cerrahi ile düzeltilebilir. Operasyon lokal yada genel anestezi ile yapılabilir, duruma göre 20-40 dakika arası sürer, adet döneminde olmanın önemi yoktur, sonrasında 2 saat dinlenme ve gözlem yapılır, aynı gün eve gidebilir. Operasyon sonrası yasaklara uymak önemlidir. Ağır kaldırma, bisiklet, koşu, aşırı germe hareketleri ve cinsel ilişki 6 hafta yasaklanır. Dikişler kendi eriyen materyalden olduğu için dikiş aldırma yoktur.

 

Klitoris Estetiği

Klitoris bazen etrafındaki cilt dokusuna iyice gömülebilir. Kilo, yaş, genetik faktörler nedeniyle etrafındaki cilt dokusu klitorisi kapatabilir. Bu durum cinsel tatminde azalmaya neden olabilir. Klitorisi çevreleyen bu cilt dokusu kesilip çıkarılarak yapılan operasyona kliteroplasti adı da verilmektedir. Bu operasyon vajen dudaklarına kadar uzanabilir ya da uzatmak gerekebilir. Her durumda klitoris estetiği, klitorise değil etraf dokuya yapılan bir müdahaledir. Operasyon çok hassas bir bölgede olduğu için çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Eriyen dikişler sayesinde dikiş aldırma yoktur. Operasyon duruma göre 20-40 dakika arası sürebilir. Sonrasında 1 saat dinlenme ve kanama takibi gerekir. Uygun ağrı kesiciler ve antibiyotikler almak gerekir. Ertesi gün duş alına bilir. Yasaklar 4 hafta sürer.

Open chat