Gebelikte Herpes Simplex Virüs Infeksiyonu

Gebelikte herpes simplex virüs infeksiyonu ilk infeksiyon ya da tekrar infeksiyonlar olarak görülebilir.

İlk infeksiyon virüs ile ilk karşılaşma sonrası gelişir. Genital bölgede ağrı, yanma, hassasiyet ve kaşınma ile birlikte küçük ülserler gelişir. İlk infeksiyon uzun sürer ve daha bulaşıcıdır. Tekrar infeksiyonlar ise daha kısa sürer ve daha az bulaşıcıdır.

Gebelik sırasında ilk kez infeksiyonun geçirilmesi daha önemlidir. Bu durumda anne karnındaki bebeğe virüs bulaşabilir ve bebekte spontan düşük, gelişme geriliği ve erken doğum görülebilir. İlk herpes infeksiyonu tam doğum zamanı gelişirse yeni doğan bebek %50 oranında infekte olur ve neonatal herpes infeksiyonu denen ciddi sonuçlara yol açabilecek bir durum oluşturabilir.

Gebelik sırasında tekrar infeksiyonlar daha sık görülür. Tekrar infeksiyonlarda süre daha kısadır (3–5 gün) ve virüs yayılımı daha az olur. Tekrar infeksiyonlarda anne karnındaki bebeğin etkilenmesi daha azdır. Doğum zamanı tekrar infeksiyon olması bebeğe %2–5 oranında geçer.

Ülkemizde genital herpesi olan gebelerde sezaryen doğum tercih etme gibi bir eğilim vardır. Burada amaç virüsün bebeğe bulaşmasını (dolayısıyla yenidoğan infeksiyonunu) önlemektir. Ancak yeni doğan herpesi vakalarının %30’unun sezaryen doğum olduğu görülmektedir. Yani sezaryen doğum bebeği mutlaka infeksiyondan kurtarmayacaktır. Eğer aktif infeksiyon yok ise (doğum zamanı) virüsün yayılma ihtimali %2dir. Bebeğin yeni doğan döneminde virüsü alma ihtimali %2-3 oranında olduğu için %2 * %2-3=%0,06 yani 2000 de1 dir.
Sonuçta genital herpes tanısı olan bir gebe normal doğum istiyor ise ve tam doğum zamanı aktif lezyonu yok ise bebeğin hastalanma ihtimali 2000 de birdir ve normal doğum yapabilir. Çünkü hastanın sezaryen tercih etmesi yeni doğan bebeğinin mutlaka hastalıktan korunacağı anlamına gelmemektir. Ancak aktif hastalık var ise sezaryen tercih edilir.

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle