Gebelik ve Trombositopeni

Isoimmun (veya idiopatik) trombositopenik purpura, trombositlere karşı antikor oluşması ve bu antikorların dalakta yıkılması ile giden otoimmun (vücudun kendi savunma sisteminin yaptığı) bir hastalıktır. Hastalık çocukluk zamanında geçirilen viral bir hastalık sonucu gelişir. Vücudun viral enfeksiyona karşı geliştirdiği antikorlar, kendi trombositlerine bağlanır ve antikora bağlı trombositler hastanın kendi dalağında parçalanır. Böylece trombosit sayısında azalma meydana gelir. Trombositler kanın pıhtılaşmasında rol alırlar. Sayılarındaki azalma kanama eğilimini arttırır. ITP, gebelik sırasında görülen trombosit azalmasından (gebelik trombositopenisi) farklıdır. Gebelik trombositopenisinde trombositlerdeki azalma çok azdır ve kanda tahlilinde trombosit antikorları izlenmez.

ITP de oluşan bu antikorlar, plasentadan geçebilir ve bebekte de trombosit azlığına neden olabilir. Eğer bebekte şiddetli trombosit azlığı olursa, bebekte doğum travmalarına bağlı kafa içine kanama (intrakranial hemoraji) ve buna bağlı ciddi nörolojik problemler görülebilir. Bu bebeklerde sezaryen doğum tavsiye edilmektedir.

ITP tanısı tam kan sayımı, periferik yayma denen kan hücrelerinin boyanarak incelenmesi ve antiplatelet antikorlarının kanda tespit edilmesi ile konur. Her vakada antikor (+) olmayabilir.

Tedavi;

Trombosit sayısına göre planlanır. Trombositler 50.000 / mL den fazla ise pek sorun çıkmaz. Eğer 30.000 / mL den az ise çok dikkat etmek gerekir.

 

  • İstirahat önerilir, alkol, aspirin gibi trombositlerin çalışmasını bozan ilaç ve alışkanlıkları bırakınız. Kas içine iğne yaptırmayınız! Ateş var ise asetaminofen veriniz.
  • Steroid başlamak gereklidir. Genellikle prednizon 0,5 – 2,0 mg/kg/gün verilir. Gerekirse doz arttırılır.
  • Eğer steroid tedavisine yanıt yok ise intravenöz gammaglobulin tedavisi verilir.
  • Eğer globulin tedaviside trombosit sayısını yükseltmez ise splenektomi (dalağın çıkarılması) gerekebilir. Dalak trombositlerin parçalandığı yer olduğu için dalağın alınması trombosit yıkımını durdurur.

Bebek Nasıl Takip Edilir

Bebek, doğumdan sonra hemen trombosit yönünden araştırılır. Eğer 30.000/ mL den az ise bebeğe de steroid verilir. Eğer yükselmez ise globulin tedavisi verilir. Trombosit transfüzyonu yapılabilir. Bebekteki bu trombosit düşüklüğü geçicidir. Anneden ona geçen antikorlar bitince bebekte trombosit sayısı düzelir.

 

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle