Gebelikte Amnion Suyu Azlığı ve Fazlalığı

OLİGOHİDRAMNİOS (BEBEĞİN SUYUNDA AZALMA)

Amnion suyunun yeterli olması, bebeğin sağlıklı büyümesi ve iyilik halini devam ettirebilmesi için gereklidir Amnion suyu bebeğin idrarı ve amnion zarı hücrelerinden gelen sıvı ile oluşur Miktarı 32. haftaya kadar artar sonra 40. haftaya kadar aynı kalır. 40. haftadan sonra giderek azalır (gün geçmesi durumu).

Amnion suyunun çok azaldığı ve uzun surduğu durumlarda bebeklerde akciğer olgunlaşması gecikir, bebeğin kol ve bacaklarında kontraktür denen deformiteler oluşur. Amnion suyunun azalması durumunda önce bunun nedenleri araştırılır. Bir taraftan da bebeğin bundan nasıl etkilendiği gözlemlenir. Bebekler sudaki azalmayı çok şiddetli olmadıkça tolere ederler.

 

Su azalmasının nedenleri:

1-Zarların yırtılması(su gelmesi):
Bazen ağrı olmadan bebeğin zarları zedelenip suyu gelebilir. Eğer bu su gelmesi azar azar olursa hasta tarafından fark edilemeyebilir.

 

2-Bebekte idrar yolları ile ilgili anormallikler:
Böbrek ve idrar yolları ile ilgili bozukluklar bebekte su azlığına neden olabilir. Çift taraflı böbrek oluşmaması, böbrek yollarında darlıklar, polikistik böbrek hastalığı bebekte su azlığı yapar.

 

3-Plasental yetmezlik:
Plasental yetmezlik en sık görülen su azalması nedenlerinden biridir. Genelde bebekte gelişme geriliği (ölçümleri 1-2 hafta veya daha fazla geri olabilir) gözlenir. Plasental yetmezliğin en sık sebebi hipertansiyondur. Eğer oligohidramios ile birlikte bebekte gelişme geriliği varsa çok yakın takip edilmelidir. Çünkü bu durumda bebek risk altındadır.

 

Bebeğin Suyunu Nasıl Artırabiliriz?
Bebeğin suyunu direkt olarak artıramayız ancak bol su içmek (2lt den fazla ) bebeğin suyunda bir miktar artmaya neden olur ancak çok aşırı su içilerek fazla bir miktar artış elde edilemez.

 

Sonuçta bebeğin suyundaki azalma az miktarda ise genelde problem olmaz. Yinede bu bebekler yakın izlenir. Eğer sudaki azalma fazla ve bebekte gelişme geriliği var ise çok yakın takip ve iyi bir doğum zamanlaması gerekir. Bebekte su azlığı, gelişme geriliği ile birlikte olduğunda genelde bebeği erken doğurtmak gerekir. Çünkü plasental yetmezlik bebeğin iyi büyümesine izin vermez ve bebekte oksijenizasyon problemlerine bağlı kalp atımlarında düşmeler görülebilir. Vakitlice bebeği doğurtmak içeride oksijensiz bir ortamda beklemesinden daha iyidir.

BEBEKTE SU FAZLALIĞI (POLİHİDRAMNİOS)

 

Polihidramnios bebeğin etrafında gereğinden çok fazla su birikmesidir. Genellikle son 3 ay da görülür ve çoğu zaman hiçbir neden bulunmaz

 

Tanısı ultrasonografi ile konur. Hasta karnının çok gerildiğini hisseder

 

  • Fazla suyun bulunabilen en sık sebebi annede şeker hastalığı olmasıdır. Annede kontrolsüz şeker olduğunda bebeğin suyu çok fazla artmaktadır
  • Bebekte yemek borusunda tıkanıklık gibi anomaliler olması amnion suyunun dengesini bozar ve yine su artışına neden olur
  • Kan uyuşmazlığına bağlı bebek etkilenmiş ise yine polihidramnios görülebilir

 

Polihidramnios durumu ile karşılaşıldığında bebek anomali yönünden araştırılır. Özellikle gastrointestinal (mide-barsak)sistem anomalileri bakılır.100 gr şeker yükleme testi yapılarak gebelik şekeri taraması yapılır. Kan grubu bakılır ve kan uyuşmazlığı aranır. Eğer annede bulantı kusma nefes darlığı mevcut ise amniosentez yapılarak fazla suyun bir kısmı alınabilir.

 

Yatak istirahatı önemlidir. Hastaya yüksek proteinli diyet verilir. Bebek yakın takipte tutulur. Bebek matur (37 haftadan büyük) ise doğum düşünülmelidir.

[lbmn_postpagination]

[lbmn_authorbio]

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Günümüzde tüm dünyada sezaryen oranları artmaktadır. İlk gebeliklerin ileri yaşlara kayması, tüm…
Continue reading

Poli Kistik Over Sendromu

Poli Kistik Over Sendromu Nedir? Poli Kistik Over Sendromu üreme çağındaki kadınlarda…
Continue reading

İkili, Üçlü, Dörtlü ve Ardışık Testlerle İlgili Sık Yapılan Yanlışlar

Gebelikte anomali taramalarında kullanılan ikili, üçlü, dörtlü ve ardışık test ile sık…
Continue reading

Gebelikte Cinsellik Hakkında Bilmedikleriniz

Gebelik ve cinsellik HAMİLELİK ESNASINDA HORMONLARA NE OLUYOR? SANKİ KADINLAR HAMİLEYKEN SEVİŞMEYE…
Continue reading

Gebelikte Anomali Taramalarında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Anomali taramalarında en çok kullanılan yöntem ultrasonografidir. Hormonal testler dediğimiz ikili, üçlü,…
Continue reading

Anestezi Nedir? Hamilelikte Kullanılır mı?

Anestezi Nedir? Analjezi ağrı duyusunun tamamen veya kısmen giderilmesi; anestezi ise kas…
Continue reading

Sezaryen nedir? Riskler ve Öneriler

Sezaryen 20. gebelik haftasından sonra karın alt kısmından kesi yapılarak bebeğin doğurtulması…
Continue reading

A’dan Z’ye Gebelikte Normal Doğum Rehberi

NORMAL DOĞUM REHBERİ Normal doğum bebeğin vajinal yoldan doğurtulmasıdır. Ağrısız doğum, vakumla…
Continue reading

Cüneyt Genç

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Op. Dr. Cüneyt Genç
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat