Poli Kistik Over Sendromu

Poli Kistik Over Sendromu Nedir?

Poli Kistik Over Sendromu üreme çağındaki kadınlarda sık görülen, genellikle ilk adet (menarş) ile başlayan bir durumdur. Adet gecikmeleri en sık görülen bulgudur. Tüylenme, sivilcelenme, cillte yağlanma, erkek tipi saç dökülmesi ve kilo artışı erken dönemde görülen diğer bulgularıdır. PCOS da uzun dönemde ise tip 2 diabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları gelişebilir. Her PCOS hastasında bütün bulgular aynı anda olmayabilir. Bulgular zaman içinde artıp azalabilir. Tıbbi öykü, kan testleri ve ultrasonografi kullanılarak sendromun tanısı konulur.
Sendroma adını veren ‘poli kistik yumurtalık’ tanımı yumurtalığın kenar kısımlarında inci kolye tarzında biriken, içi sıvı dolu küçük (5-10mm) ve genelde zararsız kistlerden dolayı verilmiştir. Üreme çağındaki kadınların % 20-25inde poli kistik görünümde yumurtalıklar bulunur. Bir kadında sadece poli kistik tarzında yumurtalık tipi bulunması, poli kistik over sendromu olduğunu göstermez.
Üreme çağındaki kadınlarda, %3-7 arasında poli kistik over sendromu olduğu düşünülmektedir. Sendromun kesin nedeni bilinememekle beraber erken tanı ve tedavisi uzun dönemde görülebilecek sorunları azaltacaktır.

Poli Kistik Over Sendromunun Belirtileri/şikayetleri Nelerdir?

PCOS belirtileri çoğunlukla ilk adetin görüldüğü adolesan yıllarında başlar. Adolesan bireyde adet gecikmeleri ve tüylenme artışı şüphe uyandırmalıdır. İlk görülen adet kanamasına menarş denilir. Menarşdan sonraki iki yıl adet düzensizliği belli ölçülerde normal kabul edilir. Adetlerin başladığı ilk yıllarda arada gecikmeler olabilir. İlk adetin üstünden 3 yıl geçtiği halde adet gecikmeleri, sivilcelenme ve tüylenme gibi şikayetlerin olması, kilo artışı ve kilo verememe çok tipik şikayetlerdir.
PCOS bazen ileri yaşlarda da başlayabilir. Özellikle kilo artışı ve stresli durumlar 20 li yaşlarda başlayan PCOS ile birlikte çok görülür.
Sendromda en çok görülen şikayet adet gecikmeleridir. Kadınların adet döngüsü 35 güne kadar normal kabul edilir. Adetlerin 35 günden gecikmeli olması, bir yıl içinde 8 den az adet olunması ya da gebelik olmadığı halde 4 aydır adetin olmaması sendroma özgü adet düzensizlikleridir. Kanama düzensizliği uzun süren adet gecikmesinin ardından yoğun ve uzun kanama olarak da oluşabilir.

PCOS da diğer belirtiler androjen adı verilen erkeklik hormonlarının yükselmesine bağlı oluşan sivilcelenme, tüylenme artışı, yağlı cilt ve erkek tipi saç dökülmesidir. Sivilcelenme yüzde ve sırtta daha yoğun olur ve adet gecikmeleri ile artar. Tüylenme yeni tüylerin çıkmasından ziyade, erkek tipine özgü bölgelerde mevcut tüylerin kalınlaşarak uzaması şeklinde olur. Saç dökülmesi androjenik saç dökülmesi denilen alın üst yan kısımlarından olur. Bazen saçlar incelebilir. Kilo artışı zaman içinde özellikle karın bölgesinin yağlanması olarak ya da kilo vermekte zorluk olarak kendini gösterir.

Poli Kistik Over Sendromunun Sebebi Nedir?

PCOS nun kesin sebebi bilinmemektedir. Bu gün için bazı teoriler diğerlerinden daha çok öne çıkmaktadır. Sendromun kesin nedeni bulunduğunda kesin tedavisi konusunda ilerleme kaydedilecektir.
Hastalığın genetik bir yönü olduğu düşünülmektedir. Eğer ailenizde birinci dereceden akrabalarınızda PCOS varsa riskiniz artmaktadır. Anneniz ya da kız kardeşinizin PCOS olması sizin riskinizi arttırır.
Poli Kistik Over Sendromu olan hastalarda değişik oranlarda insülin direnci artışı bulunmaktadır. Zayıf hastalarda %30 ancak obez hastalarda %75 e varan oranda insülin direnci bulunur. İnsülin pankreastan salgılanan ve hücrelerimizin şekeri kullanmasına yarayan bir hormondur. Bir insanda insülin direnci gelişmesi insülin miktarını arttırmakta ve bu fazla insülin kadınların yumurtalıklarındaki folikül adı verilen yumurtaları etkileyerek fazladan erkeklik hormonu salgılanmasına neden olmaktadır. Yumurtalıktan fazla erkeklik hormonu salgılanması yumurtlama fonksiyonunu etkilemektedir.
Poli Kistik Over Sendromunun gelişmesindeki bir başka teori ise vücudumuzdaki akyuvar denilen, mikroplarla savaşan hücrelerin yumurtalıklara karşı reaksiyon vermesi durumudur. Benzer şekilleri tiroid, karaciğer gibi organlarımızda görülen bu kendi kendine reaksiyonun fazla androjen salgılanmasına neden olabileceği düşünülmektedir.
Poli Kistik Over Tedavi Edilmez İse İlerleyen Dönemlerde Nasıl Sonuçları Olabilir?
PCOS da olumsuz sonuçlar özellikle uzun süre adet olamayanlarda ve kilo artışının fazla olduğu durumlarda ortaya çıkar.
*Genel olarak Tip2 diabet ( insülin gerektirmeyen şeker hastalığı) gelişme riski yüksektir. Özelikle kilo artışı olan hastalarda bu durum daha çok oluşur.
*Yüksek tansiyon hastalığı daha çok gelişir.
*Kolesterol ve trigliserid düzeylerinde yükselme olabilir. (Özellikle kötü kolesterol tiplerinde)
*Sivilcelenme ve tüylenmenin yaptığı kozmetik sorunlar oluşur.
*Metabolik sendrom gelişme riski artar.
*Karaciğer yağlanması riski obeziteye bağlı olarak artar.

*Kilo artışının çok olduğu durumlarda sleep apne denilen uyku sırasında nefes almanın kesintiye uğraması durumu artar.
*Kilo artışı, düzensiz adetler, tüylenme, saç dökülmesi ve sivilcelenme gibi şikayetler kadınlarda depresyon ve anksiyeteye neden olur.
*Uzun süren adet gecikmelerine bağlı düzensiz, uzamış adet kanamaları oluşabilir.
*Uzun yıllar boyunca tedavi görmeyen gecikmeli adetler rahim çeperlerinde hiperplazi denilen inatçı ve kansere dönmesi muhtemel kalınlaşmalara, bu durumun da tedavi edilmemesi rahim kanseri riskinin artmasına neden olur.
*Gebelik sırasında gebelik şekeri ve gebelik hipertansiyonu riskinde artış olabilir.
*Pek çok PCOS lu hasta sorunsuz gebe kalabildiği halde özellikle düzensiz yumurtlaması olan PCOS lu hastalar gebe kalmada zorluklar yaşayabilir.
PCOS dan Şüphe Edildiğinde Hangi Doktordan Randevu Alınmalıdır?
Poli kistik over sendromu şüphesi var ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da üreme endokrinolojisi konusunda deneyimli bir endokrinoloji uzmanına başvurmak uygundur.
PCOS İçin Randevuya Giderken Önceden Yapmam Gerekenler Nedir?
Başvurduğunuz hekim son bir yılın adet takvimini ve en son adet gününüzü soracaktır. Bu nedenle bir adet takvimi hazırlayıp gitmeniz uygun olur. Ayrıca daha önceden varsa yaptırmış olduğunuz kan testleri ve pelvik ultrasonografi sonuçlarınızı yanınıza alın. Beslenme ve spor alışkanlıklarınızı, şikayetlerinizi arttıran ya da iyi gelen durumları not edin. Doktorunuz muhtemelen kan ve hormon testleri isteyeceği için randevunuzu sabaha ayarlayın ve aç olarak gidin. Cinsel hayatınız henüz başlamamış ise doktorunuz yumurtalıklarınıza karından ultrasonografi ile bakacağı için idrar torbanız dolu gitmeniz iyi olur. Böylece ultrason için idrarınızın dolmasını beklemek zorunda kalmazsınız. Evli ya da cinsel hayatı olan hastalar için transvajinal ultrasonografi yapılacağı için idrar torbasının dolu olması gerekli değildir. Pek çok hasta doktora gittiğinde heyecanlanıp şikayetlerini tam söyleyememekte ve sormak istediklerini eksiksiz soramamaktadır. Doktora gitmeden önce bütün şikayetlerinizi ve bunlarla ilgili soracaklarınızı not etmeniz faydalı olacaktır. Görüşme sırasında yanınızda sizi rahatlatan bir yakınınızın olması hem görüşmenizin daha rahat geçmesine hem de doktorun size yapacağı önerileri hatırlamanıza yardımcı olur. Eğer varsa doktorunuzdan konu ile ilgili broşür ya da detaylı bilgi edinebileceğiniz web adresi isteyin.

PCOS da Hangi Testler Yapılır ve Tanı Nasıl Konulur?

PCOS için özel ve kesin bir tanı yöntemi yoktur. Adet öykünüz, şikayetleriniz dinlenir, fizik ve jinekolojik muayeneniz yapılır, kan-hormon testleriniz istenir ve jinekolojik organ ultrasonografiniz yapılır. Tüm bu sonuçlar değerlendirilerek tanı konulur. Bazen benzer şikayetleri yapan tiroid hastalıkları veya süt hormon (PRL=prolaktin) fazlalığı gibi problemlerin ekarte edilmesi gerekir.
Fizik muayeneniz ile birlikte kilonuz ölçülür, vücut kütle indeksiniz hesaplanır. Vücut kütle indeksi kilonuzun metre cinsinden boyunuzun karesine ( kg/m2) bölünmesi ile hesaplanır ve 25 in üstü fazla kilolu, 30 un üstü obez sınıfına girer. Tüylenme, sivilcelenme şikayetleriniz değerlendirilir ve tiroid bezinize bakılır.
Kan ve hormon testleri olarak açlık kan şekeri, glukoz tolerans testi, kolesterol ve trigliserid düzeyleri, insülin, prolaktin, TSH, testosteron, FSH, LH gibi hormon testleri istenebilir. Tiroid hastalıkları özellikle hipotiroidi ve prolaktin denilen süt hormonunun yüksekliği adet gecikmelerine neden olup PCOS u taklit edebileceği için mutlaka bakılmalıdır.
Jinekolojik muayene ve ultrasonografi yapılır. Yumurtalıklarda sendroma adını veren tipik görüntü aranır ve rahim iç çeper kalınlığı not edilir. Bekar hastalarda jinekolojik muayene karından ultrasonografi ile yapılır. Karından yapılan pelvik ultrasonografide yumurtalık ve rahimin net değerlendirilebilmesi için idrar torbasının dolu olması gereklidir. Evli ya da cinsel hayatı olan hastalar için transvajinal ultrasonografi yapılır. Transvajinal ultrasonografi için idrar torbasının dolu olması gerekli değildir.
Poli kistik over sendromu tanısı için üç temel kriterden ikisinin olması yeterlidir. Tanı koymak için bütün kriterlerin aynı hastada olmasına gerek yoktur. Unutulmamalıdır ki her PCOS hastasında sendromun farklı özellikleri ön planda olabilir.
Adet gecikmeleri ya da adet olamama ( adetlerin 35 günden fazla olması, yılda 8 den az adet olmak, 4 aydan uzun süre adet olamamak gibi)
Erkeklik hormonu fazlalığı bulguları. Kanda erkeklik hormonu androjenlerin yüksek bulunması ya da bu fazlalığın göstergesi olan adolesan tipi akneler ( sivilcelenme ), yağlı cilt, erkek tipi tüylenme, erkek tipi saç dökülmesi olması.
Ultrasonografide sendroma özgü olarak irileşmiş yumurtalıkta kenar kısımlara birikmiş, inci kolye görüntüsü olarak da adlandırılan, çok sayıda, olgunlaşma sürecinde takılıp kalmış küçük (5-10mm) kistciklerin bulunması.

Poli Kistik Over Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Bu gün için PCOS un standart bir tedavisi yoktur. Sendromu geriletmek, şikayetleri gidermek mümkündür ancak hangi tedavi metodu ne kadar süre uygulanırsa uygulansın kesin kür ( tam iyileşme ) mümkün değildir. Uygulanacak tedavi şekli sizin şikayetlerinize göre belirlenir. Adet düzensizliği ve sivilce sorunu olan hasta ile gebe kalmak isteyen hastada uygulanacak tedavi aynı değildir. Tedavi süresi şikayetlere göre değişmektedir. Basit bir adet gecikmesi 15 günde çözüme ulaşırken tüylenme tedavisi yıllarca devam edebilir.
Yaşam tarzı gözden geçirilmelidir. Vücut kitle endeksi fazla olan hastalarda kilo verilmesi önemlidir. Kilonuzun %5 düşmesi çoğu zaman şikayetlerinizde belirgin düzelme sağlar. Stres faktörü diğer bir önemli etkendir. Günlük yaşamdaki stresin azaltılması da şikayetleri azaltır.
Adet gecikmeleri için en çok kullanılan ilaç tedavisi doğum kontrol haplarıdır. Eğer aynı zamanda gebelikten korunmak istiyorsanız doğum kontrol hapları hep poli kistik over sendromunuzu baskılar hem de düzenli adet olursunuz. Bazı durumlarda örneğin damar tıkanıklığı riski ya da karaciğer hastalıklarında estrojen içeren doğum kontrol hapları kullanmak uygun olmaz ise her ay ya da iki ayda bir adet söktürücü denilen ve estrojen içermeyen ( progesteron ) ilaçları 10-14 gün kullanarak aralıklı da olsa düzenli adetler sağlanabilir. Ancak bu yöntemde sendrom baskılanmaz sadece adet görmüş ve rahim iç çeperleriniz kalınlaşma riskinden kurtulmuş olur. Estrojen alamayan hastalarda Minipil denilen sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları da düşünülebilir. Hormon almak istemeyen ya da alması uygun olmayan aynı zamanda gebelik istemeyen hastalarda progesteron içeren spiraller (mirena) de tedavi alternatifleri arasında düşünülebilir. Bu ilaçlı rahim içi araç yönteminde vücuda karışan hormon miktarı %4-5i geçmez. Adet gecikmelerinin uzun yıllar boyunca tedavi edilmemesi endometrial hiperplazi denilen rahim içi çeper kalınlaşmalarına ve hatta rahim kanserine neden olabilir.
Kilo artışı ve insülin direnci olan PCOS hastalarında insülin direncini azaltan metformin kullanılabilir. Bu ilaç sayesinde kilo verme kolaylaşabilir, yumurtlama tekrar düzene girebilir ve dolayısıyla adet düzeni sağlanabilir. PCOS lu hastalarda %30-75 oranında insülin direnci olduğu düşünülürse en azından bu hastalarda işe yarayabilir. Hastalar metformin kullanımının şeker hastalığına yatkınlık yapacağını düşünürler oysa ki metformin PCOS da sık görülen Tip 2 diabete gidişi yavaşlatır. Metformin tedavisi doğum kontrol hapları ile birlikte kullanılabilir.
İnfertilite yani gebe kalmada zorluk yaşayan PCOS lu hastalarda düzenli yumurtlamak için ilaç yardımı gerekebilir. Her PCOS lu hasta gebe kalmak da sorun yaşamaz. PCOS lu hastaların daha düzenli yumurtlamalarını sağlamak için klomifen kullanılır. Klomifen tedavisi metformin ile birlikte kullanılabilir. Bazı hastalarda klomifen rahim çeperlerinin ince kalmasına neden olur. Bu durumda femara ( letrozol) alternatif tedavi seçeneği olabilir.
Klomifen, metformin ve femara’nın işe yaramadığı durumlarda ise gonodotropin denilen daha güçlü yumurtlama ilaçları verilir. Bu injeksiyon şeklindeki hormon tedavisi muhtemel yan etkileri nedeniyle ancak doktor kontrolünde yapılmalıdır.
PCOS lu hastalarda yapılacak olan bütün kısırlık tedavilerinde doktor kontrolünde yapılsa dahi sorunlar çıkabilir. Çoğul gebelik oluşması, yumurtalıkta geçici ama ağrılı kistlerin oluşması ve OHSS denilen yumurtalıkların aşırı uyarılma sendromu gibi durumlar bunlardan bazılarıdır.
Tüylenme ve sivilcelenme şikayeti olan PCOS lu hastalarda genelde yüksek androjen seviyelerine rastlanır. Bu erkeklik hormonunu yine doğum kontrol hapları ile baskılamak mümkündür. Spironolacton adlı ilaç ise erkeklik hormonunun doku düzeyinde kıl kökü ve sivilceleri uyarmasını baskılayarak işe yarar. Spironolacton hamile kadınlarda bebekte sakatlık riski yapabilir o nedenle bu ilacı kullanan kadınların çok dikkatli şekilde gebelikten korunmaları gerekmektedir. Vaniga ( eflornithine) adlı krem tüy gelişimini önleyerek yardımcı olur ve bazı hastalara önerilebilir. PCOS tedavisinde en geç olumlu sonuçlar tüylenme konusunda alınır. Bazı hastalar bir kutu doğum kontrol hapı kullandıklarında hemen tüylerin döküleceğini zannederler. Oysa ki bazen sadece tüylenmenin ilerlemesini durdurmak bile başarıdır. Bazen de tedaviye epilasyon gibi kozmetik yöntemleri ilave etmek gerekli olabilir. Sivilcelene şikayetinde de bazı sivilce önleyen kremler veya roacutan gibi ilaçlar kullanılabilir. Roacutan da hamilelikte bebeğe zarar verdiği için kullanırken ve hatta kullanım bittikten bir ay sonrasına kadar gebelikten korunmak için aşırı özen gösterilmelidir.

Poli Kistik Over İle Yaşamak

Yıllarca tedaviye ve kilo vermeye rağmen sendroma adını veren tipik ultrason görüntüsü kaybolmaz. Bu nedenle tedavinin başarısı kistciklerin kaybolması ile anlaşılmaz. Bu sendroma özgü şikayetlerin mümkün olduğunca gerilemesi temel başarı kriteridir. Özellikle tüylenme ve kilo verme sabır gerektirir.
Kilonuzu mümkün olduğunca kontrol altında tutmaya çalışın. Eğer kilonuz zaten fazla ise kilo artışı insülin direncini arttırır ve sendroma bağlı şikayetlerin artmasına neden olur. Tam tersine kilo vermeniz, sadece %5 lik bir azalma bile insülin ve erkeklik hormonu androjenlerin miktarının düşmesine ve şikayetlerin azalmasına neden olur. Küçük öğünler halinde günde 6 kez beslenin. Gerekirse bir diyet uzmanından yardım alın.
Beslenme tarzınızı gözden geçirin. Yüksek karbonhidratlı besinler insülin direncini arttırır. Tüm karbonhidratları kesmeniz önerilmez. Kompleks karbonhidratlı, lifli besinleri tercih edin. Lifli besinler yavaş sindirilir ve kan şekeri birden yükselmez. Tam tahıllı ekmekler, tam buğday makarnalar, bulgur, esmer pirinç, fasulye tüketin. Sağlıksız basit şekerler olan kek, yaş pasta, dondurma, meyve suyu gibi besinlerden uzak durun ya da seçici olun.
Mutlaka fiziksel aktivite yapın. Kalp ritmini hafifçe yükseltecek, aerobik egzersizler yapın. Egzersiz sırasında kalp ritminizin aşırı yükselmesi anaerobik solunuma neden olur ve yağ yakamazsınız. Düzenli egzersizler kan şekerinizin düzenlenmesine yardım eder ve hipertansiyona iyi gelir.
PCOS lu olgularda şikayetleri arttıran bir diğer faktör strestir. Aşırı stres adet gecikmelerini ve diğer tüm şikayetleri dolaylı da olsa arttırır. Stres ile başa çıkma yöntemleri geliştirin gerekirse yardım alın.
PCOS lu hastaların en çok korktukları konu gebe kalamamaktır. Bu sendromda pek çok hastanın kolayca gebe kaldığını, kalamayanların çoğu zaman basit yöntemlerle gebe kalabildiklerini biliyoruz. Ayrıca gebelik yaşamanın, poli kistik over sendromuna en iyi gelen doğal tedavi olduğunu unutmayın.
Sağlıklı günler dilerim.

[lbmn_postpagination]

[lbmn_authorbio]

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Günümüzde tüm dünyada sezaryen oranları artmaktadır. İlk gebeliklerin ileri yaşlara kayması, tüm…
Continue reading

İkili, Üçlü, Dörtlü ve Ardışık Testlerle İlgili Sık Yapılan Yanlışlar

Gebelikte anomali taramalarında kullanılan ikili, üçlü, dörtlü ve ardışık test ile sık…
Continue reading

Gebelikte Cinsellik Hakkında Bilmedikleriniz

Gebelik ve cinsellik HAMİLELİK ESNASINDA HORMONLARA NE OLUYOR? SANKİ KADINLAR HAMİLEYKEN SEVİŞMEYE…
Continue reading

Gebelikte Anomali Taramalarında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Anomali taramalarında en çok kullanılan yöntem ultrasonografidir. Hormonal testler dediğimiz ikili, üçlü,…
Continue reading

Anestezi Nedir? Hamilelikte Kullanılır mı?

Anestezi Nedir? Analjezi ağrı duyusunun tamamen veya kısmen giderilmesi; anestezi ise kas…
Continue reading

Sezaryen nedir? Riskler ve Öneriler

Sezaryen 20. gebelik haftasından sonra karın alt kısmından kesi yapılarak bebeğin doğurtulması…
Continue reading

A’dan Z’ye Gebelikte Normal Doğum Rehberi

NORMAL DOĞUM REHBERİ Normal doğum bebeğin vajinal yoldan doğurtulmasıdır. Ağrısız doğum, vakumla…
Continue reading

Normal Doğuma Hazırlık Eğitimleri, Egzersizler ve Teknikler

NORMAL DOĞUMA HAZIRLIK EGZERSİZLERİ Normal doğuma hazırlanan anne adaylarının kendisine sorması gereken…
Continue reading
 1. Pingback: ivermectin 6mg dosage

 2. Pingback: vardenafil trihydrate hydrochloride

 3. Pingback: viagra cream price in india

 4. Pingback: stromectol tab price

 5. Pingback: price of ivermectin tablets

 6. Pingback: ivermectin lotion for lice

 7. Pingback: stromectol generic

 8. Pingback: viagra europe online

 9. Pingback: cheap tadalafil 20mg

 10. Pingback: tadalafil + dapoxetine 40mg/60mg

 11. Pingback: vardenafil generico 10 mg

 12. Pingback: where to buy ivermectin

 13. Pingback: is 60 mg of sildenafil too much

 14. Pingback: levitra 20mg price in canada

 15. Pingback: online pharmacy no prescription zithromax

 16. Pingback: tadalafil 20mg lowest price

 17. Pingback: cialis online pills

 18. Pingback: online pharmacy ativan no prescription

 19. Pingback: viagra levitra order

 20. Pingback: sildenafil 200mg

 21. Pingback: can you take venlafaxine while pregnant

 22. Pingback: dpp 4 inhibitors sitagliptin

 23. Pingback: tizanidine reviews

 24. Pingback: voltaren tabletki

 25. Pingback: ivermectin stromectol

 26. Pingback: synthroid growth

 27. Pingback: progesterone and spironolactone

 28. Pingback: diffundox xl tamsulosin side effects

 29. Pingback: actos bruising

 30. Pingback: repaglinide nice

 31. Pingback: remeron vs effexor

 32. Pingback: protonix nursing implications

 33. Pingback: how long does robaxin take to work

 34. Pingback: acarbose apresentação

 35. Pingback: abilify lawsuits

 36. Pingback: how to inject semaglutide

 37. Pingback: ashwagandha benefits for women

 38. Pingback: bupropion side effect

 39. Pingback: how much baclofen to overdose

 40. Pingback: how much does celebrex cost

 41. Pingback: another name for amitriptyline

 42. Pingback: long term side effects of allopurinol

 43. Pingback: does aspirin lower blood pressure

 44. Pingback: aripiprazole lauroxil vs abilify maintena

 45. Pingback: depakote extended release dosage

 46. Pingback: off label indications for flomax

 47. Pingback: ddavp iv medication

 48. Pingback: diltiazem and simvastatin

 49. Pingback: can you take citalopram while pregnant

 50. Pingback: augmentin 875 mg

 51. Pingback: diclofenac epolamine

 52. Pingback: contravention penale de classe 4

 53. Pingback: does flexeril show up on drug tests

 54. Pingback: cozaar losartan potassium

 55. Pingback: what is the drug ezetimibe used for

 56. Pingback: effexor weight gain

 57. Pingback: amoxicillin for yeast infection

 58. Pingback: can you take ibuprofen with bactrim

 59. Pingback: how long does bactrim take to work for uti

 60. Pingback: is cephalexin the same as amoxicillin

 61. Pingback: ciprofloxacin 500 mg para que sirve

 62. Pingback: viagra online canada paypal

 63. Pingback: keflex brand

 64. Pingback: flame trial fluoxetine

 65. Pingback: escitalopram prescription online

 66. Pingback: cephalexin dogs side effects

 67. Pingback: can i stop taking duloxetine

 68. Pingback: how long does it take cymbalta to work for pain

 69. Pingback: gabapentin mastectomy

 70. Pingback: is zoloft an ssri

 71. Pingback: flagyl suero

 72. Pingback: is rybelsus covered by medicare

 73. Pingback: rybelsus 28 mg

 74. Pingback: med spa semaglutide near me

 75. Pingback: metformin arrow

 76. Pingback: lasix notice

 77. Pingback: lisinopril thirst

 78. Pingback: tamoxifen informacion

 79. Pingback: erythromycin valtrex

 80. Pingback: pregabalin side effects long-term nhs

 81. Pingback: metronidazole allaitement

 82. Pingback: old gabapentin

 83. Pingback: bactrim 1000

 84. Pingback: buy cialis cheap

 85. Pingback: cialis from india online pharmacy

 86. Pingback: cialis from canadian pharmacy registerd

 87. Pingback: how long does cialis work

 88. Pingback: best generic viagra from india

 89. Pingback: real viagra online

 90. Pingback: viagra 40 mg

 91. Pingback: best canadian online pharmacy viagra

 92. Pingback: ks lumina

 93. Pingback: sildenafil 100mg canadian pharmacy

 94. Pingback: where to buy viagra online cheap

 95. Pingback: trustworthy online pharmacy viagra

 96. Pingback: buying cialis online canadian order

 97. Pingback: liquid tadalafil citrate dosage

 98. Pingback: viagra brand name online

 99. Pingback: vaigra

 100. Pingback: cialis price comparison no prescription

 101. Pingback: over the counter online pharmacy

 102. Pingback: which pharmacy has the cheapest viagra

 103. Pingback: cialis 5mg price cvs

 104. Pingback: cialis vs flomax

 105. Pingback: polaris snowmobile for sale

 106. Pingback: sildenafil daily use

 107. Pingback: how to get viagra online in usa

 108. Pingback: 12.5 mg viagra

 109. Pingback: cialis bodybuilding

 110. Pingback: viagra purchase online

 111. Pingback: buy cialis 20mg

 112. Pingback: cialis trial

 113. Pingback: where to buy generic viagra in canada

 114. Pingback: cialis free trial coupon

 115. Pingback: methotrexate online pharmacy

 116. Pingback: percocet in mexican pharmacy

 117. Pingback: online pharmacy reviews viagra

 118. Pingback: promethazine with codeine pharmacy price

 119. Pingback: mexican xanax pharmacy

 120. Pingback: best custom essays

 121. Pingback: admission essay services

 122. Pingback: buy essay online cheap

 123. Pingback: romeo and juliet essay help

 124. Pingback: custom writing essay

 125. Pingback: top essay writing service

 126. Pingback: college essay services

 127. Pingback: good essay writing services

 128. Pingback: best essay writing service reviews

 129. Pingback: best essay editing service

 130. Pingback: essay homework help

 131. Pingback: top ten essay writing services

 132. Pingback: custom application essay

 133. Pingback: who can help me write an essay

 134. Pingback: tadalafil 5mg india

 135. Pingback: https://www.outlookindia.com/outlook-spotlight/the-14-best-press-release-distribution-services-of-for-enhanced-visibility-and-reach--news-301112

 136. Pingback: viagra prescription nz

 137. Pingback: 웹툰 사이트

 138. Pingback: custom cornhole board wraps design ideas

 139. Pingback: superkaya88

 140. Pingback: วิทยาศาสตร์การกีฬา

 141. Pingback: Hunter898 แจกเครดิตฟรี

 142. Pingback: hop over to these guys

 143. Pingback: USA Gun Shops

 144. Pingback: พนันบอล เว็บตรง 2lotvip แทงขั้นตํ่า 10 บาท

 145. Pingback: ทํานายฝัน

 146. Pingback: https://www.heraldnet.com/reviews/phenq-reviews-is-it-legit-update/

 147. Pingback: สล็อตเว็บตรง

 148. Pingback: ป้ายโฆษณา

 149. Pingback: trovent

 150. Pingback: Homepage

 151. Pingback: 1missing

 

Leave a Comment

Cüneyt Genç

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Op. Dr. Cüneyt Genç
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat