Epilepsi Hastaları İçin Gebelik

Epilepsi hastası hamilelerin tedavisine, gebelik öncesi başlanmalıdır. Hastanın kullandığı antiepileptik ilacın dozu  en aza indirilmeli, gerekmiyor ise kesilmeli ve ilacın teratojenik potansiyeli değerlendirilmelidir. Hastaya gebe kalmadan önce folik asit vitamini başlanmalıdır. Gebelik sırasında hastaya etkili en az dozda ilaç verilmelidir. Birden fazla ilaç alan hastalara, mümkünse tek ilaç verilmelidir. Doğum sonrası K vitamini bebeklere yapılmalıdır. Hatta gebeliğin son ayında anneye K vitamini yapılmasını önerenler vardır.

Gebelik sırasında epilepsi atakları artabilir. Gebelikteki duygusal stres ve gebelikte kan hacminin artması ilacın az gelmesine neden olmaktadır.

Antiepileptik İlaçların Sakatlık Yapıcı Etkisi

Antiepileptik ilaç alan annelerin bebeklerinde sakatlık görülme riski artar. Bu durum anne ne kadar çok sayıda ilaç alıyor (2’li, 3’lü) ve ne kadar yüksek doz alıyor ise o kadar risklidir. Ancak epileptik hastalarda annenin hiç ilaç almaması, sakatlık riskini normal gebeler gibi yapmaz. Epileptik gebelerde sakatlık riski hiç ilaç almasalar dahi normalden yüksektir. Trimetadion yüksek oranda düşüğe neden olur ve sakatlık yapıcı etkisi fazladır. Bu nedenle hiç kullanılmamalıdır.

Valproate bebeklerde %1-2 oranında spina bifidaya (nöral tüp defekti) neden olur. Carbamazepin (Tegretol) eskiden güvenli bir ilaç olarak kabul edilirken, son yayınlarda nöral tüp defektlerine neden olduğu gösterilmiştir.

Bugün için hangi antiepileptik ilacın daha güvenli olduğu ya da daha teratojenik olduğu sorusu yanıtsızdır. Ancak kabul edilen görüş mümkünse tek ilaçla tedavi etmek ve en az doz ile tedavi etmektir.

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle