Gebelikte Damar Tıkanıklığı

DAMAR TIKANIKLIĞI ve GEBELİK (TROMBOFLEBİT ve TROMBOEMBOLİ) 

Damar tıkanıklığı (tromboflebit) doğum öncesi ve sonrası oluşabilen ve ciddi sonuçlara yol açabilecek bir durumdur. Her zaman oluşabilecek damar tıkanıklığı gebelik sırasında 5 kat artar.

Gebelik sırasında kanda pıhtılaşmaya meyil artar. Özellikle aşırı kilolu, hareketsiz kalan, varis öyküsü olan, daha önceden damar tıkanıklığı veya akciğer embolisi öyküsü olanlarda risk yüksektir.

Damar tıkanıklığı özellikle bacak arka taraf adelesinde ya da baldır içindeki toplardamarlarda görülür. Tıkanan tarafta ağrı, şişlik ve kızarıklık görülür. Asıl sorun bu tıkanıklıktan kopan bir pıhtının akciğere giderek burada tekrar tıkanıklığa neden olabilme ihtimalidir (tromboemboli, pulmoner emboli). Bazen hayati tehlike yaratabilecek kadar ciddi tıkanmalar olabilir. Hastalar damar tıkanıklığı riskini nelerin arttırdığını bilmeli ve bulgularına karşı dikkatli olmalıdır.

DAMAR TIKANIKLIĞI RİSKİNİ AZALTACAK ÖNERİLER

  1. Bol su için
  2. Son 3 ayınızda uzun seyahatlerden kaçının
  3. Varis varsa varis çorabı giyin
  4. Seyahat sırasında 2-3 saatte bir 15-20 dakika yürüyüş yapın
  5. Bacak-baldır kaslarınızda ağrılı şişlik olursa doktorunuza haber verin
  6. 4 numara ile birlikte nefes darlığı, öksürük, çarpıntı olursa acilen doktorunuza haber verin.

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle