Safra Kesesi Taşları ve Gebelikteki Durumu

SAFRA KESESİ TAŞLARI ve GEBELİK

Safra kesesi taşları kadınlarda daha çok görülür. Gebelik sırasında rutin karaciğer ve safra kesesi ultrasonu yapılan hastalarda %3–4 oranında taş görülür. %90 safra taşı kolesterolden,  biluribin kökenli oluşur. İleri yaş, obezite, diyabet safra taşı olma riskini arttırır.

Pek çok safra taşı hastası şikayetsizdir. Ancak taş, safra kanalına düşer ise problemler başlar.

  1. Bilier Kolik: Taş safra kanalından geçerken oluşur, üst karında 1–3 saat süren değişik şiddette ağrı oluşur.
  2. Akut Kolesistit: Taş safra kanalını tıkarsa akut kolesistit oluşur. Sağ üst kadran ağrısına ek olarak, bulantı-kusma, kanda lökosit yüksekliği, karaciğer enzimlerinde (SGOT ve SGPT) yükselme, billuribinde yükselme ve ateş görülür.
  3. Tıkanma Sarılığı: Eğer taş safra kanalından geçip ana kanalı (karaciğer ve safra kesesinden salgıları barsağa taşıyan ana safra kanalı) tıkar ise akut kolesistit bulgularına ek olarak sarılık oluşur. Tıkanma sarılığının uzaması pankreatit gelişmesine neden olur.

 

Tanıda ultrasonografi yararlıdır.

Tedavi de öncelikle tıbbi tedavi, hasta rahatlamıyor ise ameliyat uygulanır.

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle