Gebelik Takibi Ve Doğum

Gebelik takiplerine mümkün ise gebelik öncesi başlamak gerekir. Gebelik öncesi, planlanan gebeliğe ait risk analizi yapılır. Boyunuz, kilonuz, mesleki riskleriniz, zararlı alışkanlıklarınız değerlendiriliyor. Gebelik öncesi yapılması gereken testler, alınması gereken vitaminler, yapılacak egzersizler konuşulur.  Son bir jinekolojik muayene, diş kontrolü ve kişisel bakım önerileri yapılır. Ülkemiz de özellikle tiroid hastalığının yaygınlığını düşünürsek sadece bunun taranması ve gebelik öncesi tedavisi ile pek çok düşük önlenebilir.

Muayenehanemizde gebelik takipleri ACOG (American Collage of Gynecology and Obstetric ) önerilerine göre yapılır. Gebelik takibi gebelik yaşının hesaplanması ile başlar. Son adetinizin ilk gününden itibaren sayılır ve 280 gün, 40 hafta ya da 9 ay on gün olarak ortama belirlenir. Doktorlar genelde haftalık takibi kullanırlar. 5. Haftada gebelik kesesi rahim içinde görülür, kan sayımı, tiroid, bulaşıcı hastalıklar, kan şekeri bakılır, 6. hafta kalp atışı duyulur, 8. hafta tekrar embriyo büyümesi izlenir, 12.hafta ense saydamlığı (NT =nuchal translusency) ve ikili test Down sendromu taraması için yapılır, 16-17.haftalarda yaklaşık 25 tane kromozom bozukluğu bulgusuna ultrason ile bakılır, ikili test yapılmadı ise üçlü yada dörtlü test istenebilir. 20.haftada detaylı ultrasonografi yapılır, 24-28. haftalarda gebelik şekeri (gestasyonel diabetes) taraması yapılır.  28. haftada kan uyuşmazlığı olan hastalarda anti-D immünglobülin uygulaması yapılabilir. 30. haftadan sonra takipler sıklaşır ve 2 haftada bir yapılır. NST adı verilen non stres test ile bebek kalp atımları izlenmeye başlar, bebeğin gelişimi ve amnion suyu takip edilir. 32. Haftada hastaya yasal raporlarını alması hatırlatılır. 36. Haftadan sonra takipler haftada bir yapılır. Hastaya emzirme ve bebek bakım eğitimleri verilir. 37. haftada şüpheli hastalarda vajinal kültür alınarak grup b streptokok taraması yapılır. 38. Haftadan önce olan doğumlara prematür doğum denir. Bu haftada vajinal muayene yapılarak hastanın kemik yapısı ve serviksin doğuma uygunluğu kontrol edilir. 40. Hafta doğum olmaz ise post-term gebelik adı verilir ve hastalar daha yakın izlenir.

Muayenehanemizde gebelik takiplerinde GE Voluson 730 modeli dört boyutlu ultrasonografi kullanıyoruz. Bu teknolojinin bebeğinize ya da size zarar verdiğini gösteren hiçbir kanıt bu güne kadar olmamıştır. NST cihazı olarak GE Corometrics 170 modeli kullanıyoruz. Hastanın tansiyon ve kilo ölçümlerini yine dijital hassas cihazlarla yapıyoruz.

Doğumu yaklaşan hastalarımıza emzirme eğitimleri, bebek bakım eğitimleri, epidural anestezi hakkında bilgilendirme eğitimleri konusunda uzman doktorlar aracılığı ile her ayın ilk cumartesi günü düzenli olarak yapılmaktadır.

Hastalarımıza 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Tatil dönemlerimizi önceden planlayıp o döneme gerçekleşecek doğumları baştan kabul etmiyorum.  Hastalarımız istedikleri zaman ofis ve 2 ayrı operatör üzerinden cep telefonundan bizlere ulaşabilmektedirler.

Sağlıklı ve neşeli doğumlar dileriz.

Op. Dr. Cüneyt Genç

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

[lbmn_postpagination]

[lbmn_authorbio]

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Sezaryen Sonrası Normal Doğum

Günümüzde tüm dünyada sezaryen oranları artmaktadır. İlk gebeliklerin ileri yaşlara kayması, tüm…
Continue reading

Poli Kistik Over Sendromu

Poli Kistik Over Sendromu Nedir? Poli Kistik Over Sendromu üreme çağındaki kadınlarda…
Continue reading

İkili, Üçlü, Dörtlü ve Ardışık Testlerle İlgili Sık Yapılan Yanlışlar

Gebelikte anomali taramalarında kullanılan ikili, üçlü, dörtlü ve ardışık test ile sık…
Continue reading

Gebelikte Cinsellik Hakkında Bilmedikleriniz

Gebelik ve cinsellik HAMİLELİK ESNASINDA HORMONLARA NE OLUYOR? SANKİ KADINLAR HAMİLEYKEN SEVİŞMEYE…
Continue reading

Gebelikte Anomali Taramalarında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Anomali taramalarında en çok kullanılan yöntem ultrasonografidir. Hormonal testler dediğimiz ikili, üçlü,…
Continue reading

Anestezi Nedir? Hamilelikte Kullanılır mı?

Anestezi Nedir? Analjezi ağrı duyusunun tamamen veya kısmen giderilmesi; anestezi ise kas…
Continue reading

Sezaryen nedir? Riskler ve Öneriler

Sezaryen 20. gebelik haftasından sonra karın alt kısmından kesi yapılarak bebeğin doğurtulması…
Continue reading

A’dan Z’ye Gebelikte Normal Doğum Rehberi

NORMAL DOĞUM REHBERİ Normal doğum bebeğin vajinal yoldan doğurtulmasıdır. Ağrısız doğum, vakumla…
Continue reading
 

Leave a Comment

Cüneyt Genç

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla
Op. Dr. Cüneyt Genç
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat