Gebelik ve Grip (influenz)

Grip veya soğuk algınlığının belirtileri, sizi rahatsız etse de bebeğe zarar vermez. Ancak bağışıklık sisteminizdeki değişiklikler nedeniyle gebelik sırasında soğuk algınlığı belirtileri ve iyileşmeniz daha uzun sürer. İyi yemek yemek, dinlenmek ve egzersiz yapmak gripten korunmak için yapılması gereken başlıca gerekenlerdir. Ayrıca kalabalık ortamlarda olabildiğince az kalmak, boğaz ağrısı olan veya nezlesi olan biriyle yakın temastan kaçınılması uygundur. Ailenizde ya da yanınızda çalışan kişilerde soğuk algınlığı varsa ellerinizi sık sık yıkayın, çünkü bu tip mikroplar temas ile de geçebilirler. Gebelikte grip ile baş etmenin en iyi yolu kendinize en iyi şekilde bakmaktır. Bol bol dinlenme ve sıvı gıdaların bolca alınması (ıhlamur, açık çay ve taze meyve suları) çok iyi gelecektir. Burun akıntınız ya da burun tıkanıklığınız varsa serum fizyolojik solüsyonlar ile sinüslerinizi açık tutmak hem iyi uyumanızı sağlayacak hemde gribal infeksiyonun sinüzit gibi bakteriyel süperinfeksiyona dönmesine engel olacaktır. Devamlı bir su kaynatıp buharının odanızda dağılarak ortamın nemlenmesini sağlamak iyi gelecektir. Su kaynatmak kettle ile ya da kışın kaloriferin üstüne ıslak havlular koyularak sağlanabilir. Hafif soğuk banyolar ateşinizin düşmesine yardımcı olabilir. Gribal infeksiyonlarda ve diğer infeksiyonlarda vücut ısınızın 39.5C’nin üstüne çıkması ve uzun süre böyle kalması bebeğinize zarar verebilir. O nedenle vücut ısınız bol sıvı alımı yada ılık duşlar ile düşmüyor ise doktorunuza danışarak uygun ateş düşürücüyü almanız uygun olacaktır. İştahınız hastalıktan dolayı azalmış olabilir. Ancak iyi yemek yemeniz hastalığı atlatmanızda size çok yardımcı olacaktır. Az ve sık yemek yemeyi daha iyi tolere edebilirsiniz.

 

Gribal infeksiyonlarda

    • Ateşiniz 38.2 oC’yi geçerse
    • Yeşil yada sarı mukuslu balgam çıkarıyorsanız
    • Hastalık yemenizi ya da uyumanızı engelliyorsa
    • Belirtilerde herhangi bir iyileşme olmadan bir kaç günden fazla sürmüş ise doktorunuzu aramanız yerinde olacaktır.

 

Eğer gebelikle birlikte kalp-damar hastalığı, tip 1 diyabet (insüline bağlı diyabet), hemoglobinopati (orak hücreli anemi, sferisitoz vs) gibi kronik hastalıklar var ise gribal infeksiyonlar çok ağır seyreder ve hatta ölümcül olabilir. Bu tip hastalıkları olan gebelerde grip aşısı önerilir. Ancak tek başına gebelik mutlaka grip aşısı yapılmasını gerektiren bir durum oluşturmaz

 

Gebelik sırasında grip aşısının güvenli olduğu düşünülmektedir. Eğer hasta risk grubunda ise (hala ilk 3 aylık hamilelik döneminde bile olsa) aşılanması önerilir. İnfwenza aşısının içeriği her yıl değiştirilmektedir. Aşı yumurta kökenli olduğu için yumurta alerjisi olanlarda yaptırmamak gerekir.

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle