Servikal Yetmezlik (Rahim Ağzı Yetmezliği)

Servikal yetmezlik, gebeliğin ikinci üç aylık döneminde (2. trimester) rahim ağzının ağrısız şekilde açılması ve bebeğin doğmasıdır. Bebek yaşam sınırının altında olduğu için kaybedilir.

Belirtiler neredeyse yok gibidir. Hafif vajinal ya da kasık ağrısı, basınç hissi ve vajinal akıntı. Bu bulgular pek çok gebede görülebilir.

Bazı durumlarda rahim ağzı yetmezliği, doğuştan değil sonradan oluşur. Travmatik kürtaj sonrası, rahim ağzından geniş biopsi alınması sonrası ya da doğum sırasında rahim ağzının yırtılması gibi durumlar rahim ağzının zedelenmesine takip eden gebeliği taşıyamayarak 16–18. haftalarda ağrısız-sancısız açılmasına ve bebeğin doğmasına neden olur.

Servikal yetmezliği ilk gebelikten önce tanımak zordur. Kesin tanı ancak servikal yetmezlik geliştikten sonra konur.

Servikal yetmezliğin tedavisinde 12. gebelik haftasından sonra rahim ağzına erimeyen dikiş materyali ile dikiş atılır. Atılan dikiş doğum öncesi ya da sezaryen sırasında alınır.
Rahim Ağzına Dikiş Atılmasının Komplikasyonları;
• İnfeksiyon riski
• Su gelmesi riski
• Erken doğum riski
• Serviksin yırtılma riski sayılabilir.

 

Eğer aktif doğum başlamış ise, bebekte infeksiyon bulguları varsa ya da bebeğin suyu gelmiş ise dikiş atılmaz!

Bizler personelimiz ve hastalarımızla büyük bir aileyiz. Sizde bu ailenin bir üyesi olmak isterseniz 0 312 286 33 02 (PBX) numaralı telefondan randevu alarak bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımla Op. Dr. Cüneyt Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı.

Cüneyt Genç Blog

Yenilenen websitemiz ve güncel içeriklerimiz ile karşınızdayız!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Hepsini Görüntüle